Jak zoptymalizować strategię rozliczania klientów

#

Photo by Pixabay on Pexels

Jeśli chcesz zoptymalizować strategię rozliczania klientów, pierwszym krokiem jest zdefiniowanie segmentów klientów. Kim są Twoi klienci docelowi? Jakie są ich potrzeby? Jakie są ich nawyki zakupowe? Gdy już dobrze zrozumiesz swoich docelowych klientów, możesz znaleźć dla nich odpowiedni model rozliczeń. Płatności jednorazowe i cykliczne, płatność zgodnie z rzeczywistym użyciem a subskrypcja, oparte na wykorzystaniu a oparte na funkcjach — istnieje wiele opcji do wyboru, a wybór odpowiedniej dla Twojej firmy będzie zależał od konkretnych klientów i ich potrzeb .

Następnym krokiem jest rozważenie doświadczenia użytkownika. Łatwość obsługi, obsługa klienta i przejrzystość procesu rozliczeniowego to ważne czynniki, które należy wziąć pod uwagę. Chcesz mieć pewność, że Twój system rozliczeniowy jest tak prosty w obsłudze, jak to tylko możliwe dla Twoich klientów i że mają dostęp do pomocy, jeśli jej potrzebują. Wreszcie, ważne jest, aby zachować przejrzystość w zakresie cen i procesu rozliczeniowego, aby nie było żadnych niespodzianek dla klientów w przyszłości.

Podejmując te kroki, możesz opracować strategię rozliczeń dla klientów, która jest dostosowana do Twojej firmy i optymalizuje wrażenia użytkowników dla Twoich klientów.

Sekcja 1. Zdefiniuj segmenty klientów.

Kim są Twoi klienci docelowi?

Aby zoptymalizować strategię rozliczania klientów, musisz najpierw zidentyfikować docelowych klientów. Zastanów się, kim są twoi idealni klienci pod względem wieku, płci, lokalizacji, poziomu dochodów i tak dalej. Gdy już dobrze zrozumiesz, kim są Twoi docelowi klienci, możesz przejść do następnego kroku.

Podsekcja 1.2 Jakie są ich potrzeby?

Potrzeby klientów docelowych będą odgrywać dużą rolę w określaniu odpowiedniego modelu rozliczeń dla Twojej firmy. Na przykład, jeśli Twoi klienci docelowi to firmy, które muszą regularnie korzystać z Twoich usług, najlepszym rozwiązaniem może być model rozliczeń oparty na subskrypcji. Z drugiej strony, jeśli Twoi klienci docelowi to osoby, które potrzebują korzystać z Twojej usługi tylko od czasu do czasu, bardziej odpowiedni może być model rozliczeń zgodnie z rzeczywistym użyciem.

Podsekcja 1.3 Jakie są ich nawyki zakupowe?

Nawyki zakupowe Twoich docelowych klientów również będą miały wpływ na Twoją decyzję o wyborze modelu rozliczeń. Na przykład, jeśli Twoi docelowi klienci zwykle dokonują dużych zakupów na raz, wówczas model rozliczania płatności jednorazowych może się dobrze sprawdzić. Jeśli jednak Twoi docelowi klienci z czasem dokonują mniejszych zakupów, model rozliczania płatności cyklicznych może być lepszym rozwiązaniem.

Sekcja 2. Znajdź odpowiedni model rozliczeń.

Płatności jednorazowe a cykliczne.

Płatności cykliczne to świetny sposób na optymalizację strategii rozliczania klientów, ponieważ zapewniają przewidywalny i spójny strumień przychodów. Jednak płatności jednorazowe mogą być bardziej odpowiednie w przypadku niektórych produktów lub usług. Na przykład, jeśli oferujesz usługę, z której korzystasz rzadko, taką jak sprzątanie domu lub naprawa samochodu, jednorazowa płatność może być wygodniejsza dla Twoich klientów.

Podsekcja 2.2 Płatność zgodnie z rzeczywistym użyciem a subskrypcja.

Rozliczenia zgodnie z rzeczywistym użyciem (PAYG) to model cenowy oparty na użyciu, w którym klienci są obciążani na podstawie ilości zużywanych zasobów. Ten rodzaj rozliczeń jest często stosowany w przypadku usług przetwarzania w chmurze, w których klienci płacą tylko za zasoby, z których korzystają. Z drugiej strony rozliczenia abonamentowe to cykliczny model płatności, w którym klienci są obciążani stałą ceną za okres (zwykle miesięczny lub roczny). Ten rodzaj rozliczeń jest często stosowany w przypadku produktów oprogramowania jako usługi (SaaS), w przypadku których klienci otrzymują dostęp do produktu tak długo, jak długo aktywna jest ich subskrypcja.

Podsekcja 2.3 Oparte na użytkowaniu a oparte na funkcjach.

Ceny oparte na użytkowaniu to model cenowy, w którym klienci są obciążani na podstawie korzystania przez nich z produktu lub usługi. Ten rodzaj cen jest często stosowany w przypadku treści płatnych za obejrzenie (PPV), takich jak filmy lub wydarzenia sportowe, i może być również stosowany w przypadku produktów cyfrowych, takich jak e-booki lub oprogramowanie. Ceny oparte na funkcjach to model cenowy, w którym klienci są obciążani na podstawie liczby i/lub typu funkcji, z których korzystają. Ten rodzaj ustalania cen jest często stosowany w przypadku oprogramowania dla przedsiębiorstw, gdzie różni klienci mają różne potrzeby i wymagają różnych poziomów funkcjonalności.

Sekcja 3. Weź pod uwagę wrażenia użytkownika.

Łatwość użycia.

Proces rozliczeniowy powinien być tak łatwy w obsłudze, jak to tylko możliwe dla Twoich klientów. Upewnij się, że jest jasny i zwięzły oraz że nie ma żadnych ukrytych opłat ani skomplikowanych warunków. Rozważ zaoferowanie portalu samoobsługowego, w którym klienci mogą przeglądać i płacić rachunki online.

Podsekcja 3.2 Obsługa klienta.

Twój zespół obsługi klienta powinien być przeszkolony, aby radzić sobie z zapytaniami dotyczącymi rozliczeń w przyjazny i skuteczny sposób. Powinni być w stanie odpowiedzieć na wszelkie pytania klientów dotyczące ich rachunku i rozwiązać wszelkie problemy, które mogą mieć w odpowiednim czasie.

Podsekcja 3.3 Przejrzystość procesu rozliczeniowego.

Twoi klienci powinni zawsze wiedzieć, za co są rozliczani i dlaczego. Upewnij się, że Twoje faktury są jasne i szczegółowe oraz że na żądanie udostępniasz zestawienie opłat. Powinieneś także ułatwić klientom kontakt z Tobą, jeśli mają jakiekolwiek pytania dotyczące rachunku.

Sekcja Zastosowanie.

Ustaw odpowiednią cenę.

Podsekcja 4.1 Strategie cenowe.

Podsekcja 4.2 Jakie są koszty?

Podsekcja 4.3 Jak ustalać ceny dla różnych segmentów klientów?

Wniosek

Twoja strategia rozliczeniowa jest krytyczną częścią ogólnej strategii biznesowej. Poświęcając czas na zdefiniowanie segmentów klientów, poznanie ich potrzeb i znalezienie odpowiedniego modelu rozliczeń dla swojej firmy, możesz stworzyć sposób rozliczeń, który spełnia potrzeby klientów i pomaga rozwijać firmę.

System rozliczeniowy i billingowy

System rozliczeniowy i billingowy

Uporządkuj komunikację finansową ze swoimi klientami. Zautomatyzuj procesy billingowe i rozliczeniowe. Stwórz finansowy portal klienta

System rozliczeniowy i billingowy
System rozliczeniowy i billingowy
System rozliczeniowy i billingowy
System rozliczeniowy i billingowy
  230 osób skorzystało

Jak korzystać z systemu rozliczeniowego

Dowiedz się, jak zbudować system rozliczeniowy, który automatycznie obciąża Twoich klientów
Jak korzystać z systemu rozliczeniowego
Jak korzystać z systemu rozliczeniowego
Jak korzystać z systemu rozliczeniowego
Jak korzystać z systemu rozliczeniowego
  1547 Studentów